Broj Jedan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Broj Jedan

Forum dobrog druzenja i zabave
 
HomeLatest imagesРегиструј сеПриступи
Dobro došli na ISPOVEDAM forum!Pridružite nam se u najboljoj zabavi i druženju!REGISTRUJTE SE!
Latest topics
» Виц дана
Историја књижевности EmptyWed Jun 06, 2012 7:29 pm by Administrator

» Кажите нешто о себи,....
Историја књижевности EmptySun Jan 15, 2012 2:42 am by Administrator

» Cafe forum
Историја књижевности EmptySun Jan 15, 2012 2:41 am by Administrator

» Sta rade sektasi kada im je dosadno?
Историја књижевности EmptySun Jan 15, 2012 2:38 am by Administrator

» Gaga hoće da bude Ejmi i ništa drugo
Историја књижевности EmptyTue Aug 09, 2011 12:13 am by Administrator

» JK dobila svoj magazin
Историја књижевности EmptyTue Aug 09, 2011 12:08 am by Administrator

» ''Problem na KiM kriminal, ne politika''
Историја књижевности EmptyTue Aug 09, 2011 12:03 am by Administrator

» Да ли сте знали???
Историја књижевности EmptyMon Aug 08, 2011 11:57 pm by Administrator

» Napoleon-Zagonetna smrt
Историја књижевности EmptyFri Aug 05, 2011 10:58 am by Administrator

Исповедам Форум

направи своју подсетницу
Image hosted by servimg.com
free web page counters

Razmena Banera - www.samo-opusteno.info
Image hosted by servimg.com
cetinari.info
pomoravac.info
Free Image Hosting at www.ImageShack.us
Social bookmarking
Social bookmarking reddit      

Bookmark and share the address of Broj Jedan on your social bookmarking website
Prevedite naš forum na više od 25 jezika

 

 Историја књижевности

Go down 
АуторПорука
Administrator
Admin
Administrator


Број порука : 139
Join date : 24.07.2011
Локација Нови Сад

Историја књижевности Empty
ПорукаНаслов: Историја књижевности   Историја књижевности EmptyTue Jul 26, 2011 12:23 pm

U prvih nekoliko vekova postojanja slovenske pismenosti ima svega nekoliko spomenika koji su, sudeći po jeziku, potekli s našeg tla: glagoljsko Marijinsko jevanđelje iz 11. veka, dva odlomka iz Apostolskih dela, pisana takodjer glagoljicom i poznata pod nazivom Gerškovićev odnosno Mihanovićev odlomak (prvi od njih neki stavljaju u 11. vek). O postojanju slovenske pismenosti na našem terenu govore i sačuvani epigrafi: – Temnički natpis (10-11 vek), Humska ploča (10-11 vek), Ploča sudije Gradiše (12. vek), Natpis na ploči u Poljicama kraj Trebinja (druga polovina 12. veka). Najstariji spomenik narodnog jezika jeste pismo bosanskog bana Kulina Dubrovčanina iz 1189. Ono je, kao i svi spomenuti epigrafi, pisano ćirilicom. Iz iste epohe potiče i najstarija ćirilska knjiga srpske redakcije, jevandjelje zahumskog kneza Miroslava, brata Stefana Nemanje. Napisano na pergamentu lepim, krupnim slovima tzv. ustavne ćirilice i ukrašeno stilizovanim inicijalima i minijaturama u boji i zlatu, Miroslavljevo jevandjelje jeste ne samo najstarija nego i najlepša srpska knjiga srednjeg veka. Njene jezičke osobine pokazuju da je srpska redakcija staroslovenskog jezika dobila završni oblik.
Srpska redakcija (ili recenzija) nastala je na isti način kao i duge redakcije staroslovenskog jezika, bugarska, ruska, makedonska, hrvatska: prilagodjavanjem jezika staroslovenskih tekstova domaćem (iz)govoru. Književnici su, prepisujući spomenute tekstove, izostavljali sve one znakove za koje nisu postojali glasovi u njihovom govoru ili su ih menjali saglasno promenama izvršenim u živom jeziku. Definitivno uobičajene tokom 11. i 12. stoleća, te su redakcije postale jezici slovenskih srednjovekovnih književnosti. One sve čine zajednički crkvenoslovenski jezik, čija se srpska varijanta u nauci naziva srpskoslovenskim (dok se naziv staroslovenski – negde proširen u starocrkvenoslovenski – upotrebljava za izvornu verziju tog jezika).
Uporedo s tim jezikom, iako u mnogo manjoj meri, koristi se i govorni jezik, naročito u pravnim dokumentima, tako da je za srpsku, kao i za ostale crkvenoslovenske književnosti srednjeg veka, karakteristična diglosija (dvojezičnost). U Srbiji je tokom čitavog srednjeg veka govorni jezik (koji se u nauci naziva starosrpskim) u funkciji književnog bio sasvim sporedan, za razliku od Hrvatske i Bosne, gde je narodni govor vrlo rano počeo preovladjivati u pisanim spomenicima i postepeno potiskivati crkvenoslovenski.
O ranim početcima književnog rada u zetsko-zahumskom primorju govori i latinski spis iz druge polovine 12. stoleća Regnum Slavorum (Kraljevstvo Slovena), odnosno Letopis popa Dukljanina, kako se ovaj spis – preveden, po izjavi anonimnog autora, katoličkog sveštenika iz Bara, sa slovenskog izvornika – obično naziva. U to delo ušli su u skraćenom obliku i neki raniji spisi od kojih se posebno spominje knjiga o podvizima sv. kralja Vladimira. Dukljanski letopis izlaže, u obliku rodoslova vladara, istoriju naših zemalja od dolaska Slovena do sredine 12. veka. On je, naročito u prvom delu, pun poetskih priča i legendi – priča o ljubavi i stradanjima Vladimira i Kosare najlepša je i najpoznatija od njih – u kojima nalazimo prepričana narodna predanja a možda i tragove iščezle epske poezije. Drugi deo spisa, gde je reč o dogadjajima iz bliže prošlosti, odlikuje se snažnim osećanjem stvarnosti, tako da ovo delo – napisano na lošoj latinštini i, uz to, misaono i stilski krajnje siromašno – svedoči o svom vremenu življe, potpunije i, uprkos legendama i ogrešenjima o faktografiju, verodostojnije od većine drugih, umetnički i kulturnoistorijski značajnijih dela naše stare književnosti.
Назад на врх Go down
https://pronadjise.forumsr.com
 
Историја књижевности
Назад на врх 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
Broj Jedan :: Književnost i jezik :: Književnost-
Скочи на: