Broj Jedan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Broj Jedan

Forum dobrog druzenja i zabave
 
HomeLatest imagesРегиструј сеПриступи
Dobro došli na ISPOVEDAM forum!Pridružite nam se u najboljoj zabavi i druženju!REGISTRUJTE SE!
Latest topics
» Виц дана
Појам филозофије EmptyWed Jun 06, 2012 7:29 pm by Administrator

» Кажите нешто о себи,....
Појам филозофије EmptySun Jan 15, 2012 2:42 am by Administrator

» Cafe forum
Појам филозофије EmptySun Jan 15, 2012 2:41 am by Administrator

» Sta rade sektasi kada im je dosadno?
Појам филозофије EmptySun Jan 15, 2012 2:38 am by Administrator

» Gaga hoće da bude Ejmi i ništa drugo
Појам филозофије EmptyTue Aug 09, 2011 12:13 am by Administrator

» JK dobila svoj magazin
Појам филозофије EmptyTue Aug 09, 2011 12:08 am by Administrator

» ''Problem na KiM kriminal, ne politika''
Појам филозофије EmptyTue Aug 09, 2011 12:03 am by Administrator

» Да ли сте знали???
Појам филозофије EmptyMon Aug 08, 2011 11:57 pm by Administrator

» Napoleon-Zagonetna smrt
Појам филозофије EmptyFri Aug 05, 2011 10:58 am by Administrator

Исповедам Форум

направи своју подсетницу
Image hosted by servimg.com
free web page counters

Razmena Banera - www.samo-opusteno.info
Image hosted by servimg.com
cetinari.info
pomoravac.info
Free Image Hosting at www.ImageShack.us
Social bookmarking
Social bookmarking reddit      

Bookmark and share the address of Broj Jedan on your social bookmarking website
Prevedite naš forum na više od 25 jezika

 

 Појам филозофије

Go down 
АуторПорука
Милан
Дође понекад



Број порука : 39
Join date : 24.07.2011

Појам филозофије Empty
ПорукаНаслов: Појам филозофије   Појам филозофије EmptyWed Jul 27, 2011 8:53 pm

Термин филозофија је настао од две грчке речи: глагола "филеин" (φιλεῖν, што значи волети) и именице "софија" (σοφία, што значи мудрост) које заједно чине реч философија (или код нас филозофија) (гр: Φιλοσοφία), која дословно има значење љубав према мудрости односно мудрољубље. Традиција филозофског мишљења дуга је више од 2500 година и представља једну од најширих области академског изучавања. Уопштено гледано, филозофија је сваки облик рационалног истраживања који настоји да одгонетне и пронађе принцип бивствовања или постојања. У филозофској традицији можемо пронаћи велики број различитих приступа и метода, почев од сократовог метода постављања питања у облику дијалога, па све до аналитичке филозофије, која традиционалне филозофске проблеме (као што су истина или постојање апсолутног) превазилази логичком анализом језика. У традиционалном смислу филозофија се бави фундаменталним истраживањем основних феномена људске егзистенције, као што су сазнање, уметност, логика или етика. Предмет савремених филозофских истраживања могу бити најразличитије теме, почев од филозофске логике, па све до филозофије секса или филозофије спорта. Филозофија у савременом смислу такође укључује и истраживања основних принципа различитих интелектуалних дисциплина, а такви правци добијају име према називу дисциплине чијим се проучавањем баве, као што су филозофија математике или филозофија науке.

Филозофско држање (од Сократa и Платона, па до класичне немачке филозофије) подразумева тежњу ка откривању натчулних или апсолутних принципа егзистенције, па стога можемо рећи да је филозофија традиционално повезана са питањима и проблемима откровења или просветљења у различитим учењима хришћанских теолога и теозофа. Међутим, оно што савремену филозофију разликује од античке или средњовековне јесте њено јасно разликовање од науке и религије. Овај преокрет донела је научна револуција XVII века, током које су истакнути појединци, заинтересовани за изучавање природе и њених закона, себе називали "природним филозофима". Развој универзитета, професионализација науке и осамостаљивање појединих научних дисциплина довели су до тога да се филозофија у академском смислу ограничи на нешто ужи круг проблема и питања којима се може бавити.

Ипак, још увек је релативно распрострањено схватање према коме се филозофија бави питањима која су ван домашаја природних наука и религије. Традиционално одређење филозофије као мишљење мишљења (видети Аристотелови списи: Метафизика), мишљење другог реда или мета ниво мишљења, налази се у самим коренима континенталне филозофије и још увек је прилично распрострањено. Међутим, за разлику од религије, која се заснива на идејама вере и откровења, филозофија настоји да у што већем броју случајева пружи рационално објашњење својих ставова.

Такође постоји уобичајено, свакодневно или лаичко схватање филозофије, према коме се она своди на „питања о смислу живота“.

Основне филозофске методе су анализа, критика, интерпретација и спекулација, иако филозофска истраживања често обухватају доста шири круг различитих интересовања.
Назад на врх Go down
http://verskeorganizacije.serbianforum.info/
 
Појам филозофије
Назад на врх 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
Broj Jedan :: Društvene teme :: Filozofija-
Скочи на: